Gospodarstwo ekologiczno-agroturystyczne „Stokrotka”

Gospodarstwo ekologiczno-agroturystyczne „EKOSTOKROTKA” znajduje się w samym centrum Gór Świętokrzyskich w malowniczej miejscowości – Kapkazy – w gminie Bodzentyn, na obrzeżach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Piękno tej ziemi opisywał w swoich utworach Stefan Żeromski.


Kapkazy to maleńka wioska położona „z dala od szosy”, co jest jej wielkim atutem – tutaj czas się zatrzymał i dzięki temu można naprawdę odpocząć.

Kapkazy znajdują się na północno-zachodnim skraju gminy Bodzentyn w odległości od Kielc ok. 28 km (trasa na Warszawę).

Prowadzimy nieduże gospodarstwo rolne metodami ekologicznymi, a od 2010 roku również gospodarstwo edukacyjne. W 2008 roku gospodarstwo nasze zdobyło I miejsce w konkursie pn. „Najpiękniejsze i najbezpieczniejsze gospodarstwo ekologiczne – Ekologia i Środowisko”.

Gospodarstwo otrzymało również statuetkę „Wzorowego Rolnika Roku” Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2009 roku zostało wyróżnione jako „Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne”. Wiele dyplomów Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta i Gminy w Bodzentynie oraz pedagogów szkolnych za krzewienie dawnej kultury i zwyczajów ludowych oraz żywą lekcję historii regionu świętokrzyskiego.

W 2013 r. gospodarstwo zostało laureatem I miejsca w konkursie wojewódzkim pn. „Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne.

Zapraszamy do siebie dzieci, młodzież i dorosłych, by doświadczyć jak dawniej wyrabiano płótno, jak dziś jeszcze można upiec domowy chleb, zrobić samodzielnie masło czy ser i to wszystko za pomocą prostych narzędzi i sprzętów, które do dziś nam służą.

W gospodarstwie znajduje się zadaszone miejsce do przyjmowania większych grup dzieci i młodzieży. Jest ogród, sad i plac zabaw dla dzieci, są zwierzęta gospodarskie (krowy, konie, króliki, drób). Można się u nas dowiedzieć o dawnych zwyczajach, tradycjach i obrzędach związanych z codziennym  życiem na wsi kieleckiej, z wiejskim warsztatem tkackim i ekspozycją rękodzieła artystycznego (obrazy ze sznura, wyszywanie, haftowanie, koronkowanie, tkane kilimy, obrazy malowane na szkle, obrazy wyklejane z ziaren zbóż itp.).

Duży nacisk kładziemy na dbałość o czystość i porządek w obejściu, leży nam również na sercu segregacja śmieci.

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Od mleczka do sereczka – czyli o mleku i jego przetworach

2. Od ziarenka lnianego do ubranka gotowego

3. Od ziarenka do bochenka

4. Flora i fauna Kapkaz