lekcja historii

Lekcja Historii -
„Na Ojczystym Szlaku – 335. Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej”

Lekcja Historii -
„Na Ojczystym Szlaku – 335. Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej”

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu w dniach 11-12 września organizuje nietypowe lekcje historii, które noszą tytuł: „Na Ojczystym Szlaku – 335. Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej”. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież ze świętokrzyskich szkół. Lekcje odbędą się w odrestaurowanym, zabytkowym XVII-wiecznym Dworku Starostów Chęcińskich w Podzamczu – w miejscu, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Stare przysłowie mówi: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Jest to idealne odzwierciedlenie lekcji, jaką proponuje uczniom Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne – połączenie, które pozwala poznać historię w inny, ciekawy  i z pewnością bardziej realny sposób.

Będzie to lekcja, podczas której uczcimy wielkiego króla Jana III Sobieskiego i jego waleczną armię, którą dowodził oraz przypomnimy znaczenie Wiktorii Wiedeńskiej dla ówczesnej Europy. Proponowane przez nas zajęcia, to unikalna i niezwykle atrakcyjna oferta edukacyjna kierowana do dzieci i młodzieży. 45 – minutowe zajęcia poprowadzi Pan Wit Chamera –miłośnik historii
i przewodnik pracujący na co dzień w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym. Uczniowie przeniosą się do XVII wieku po to, aby  w barokowych wnętrzach Dworku zapoznać się
z ówczesną historią, poznać najważniejsze wydarzenia związane z Królem Janem III Sobieskim oraz Odsieczą Wiedeńską. Lekcja wzbogacona będzie o fakty związane z Dworkiem Starostów Chęcińskich oraz Bramą Jana III Sobieskiego, która według przekazów wzniesiona została w Podzamczu na powitanie króla wracającego z Wiednia.

„Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018”.    

Osoba do kontaktu: Wit Chamera tel. 602-802-988