007

Warsztaty naukowe 6-7 października w ramach weekendu za pół ceny!

Warsztaty naukowe 6-7 października w ramach weekendu za pół ceny!

W najbliższy weekend w ramach akcji „Polska-zobacz więcej Weekend za pół ceny”, wejście na obiekt oraz warsztaty 50% taniej!

Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

Rezerwacja pod numerem tel. : 609290121.

Szczegółowy harmonogram zajęć:

Sobota:

10:30 – „Pochłaniasz mnie bez reszty – Sorpcyjność” – rezerwacja dla grupy

12:30 – „Mydło- pogromca brudu”

14:00 – „Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”

15:30 – „Pochłaniasz mnie bez reszty – Sorpcyjność”

Niedziela:

10:00 – „Pochłaniasz mnie bez reszty – Sorpcyjność”

12:00 – „Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”

14:00 – „Mydło – pogromca brudu”

15:30 – „Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”

 

„Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”

Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznają, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębią tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki.

„Pochłaniasz mnie bez reszty – Sorpcyjność”

Dlaczego węgiel apteczny pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach np. w lodówce? Dlaczego wyprane ubrania przyjemnie pachną, ale po kilku godzinach noszenia zapach znika? Młodzi naukowcy będą próbowali poznać odpowiedzi na powyższe pytania w oparciu o zagadnienie sorpcyjności. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega to zjawisko i jak w praktyce wygląda. Zbadają właściwości sorpcyjne węgla medycznego i przekonają się, dlaczego służy nam pomocą przy zatruciach pokarmowych. Niewątpliwą atrakcją podczas zajęć będzie Superabsorbent, który pozwoli nam stworzyć trwały „śnieg”.

„Mydło – pogromca brudu”

Uczestnicy warsztatów poznają historię mydła, dowiedzą się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskają, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonają jedno z wyżej wymienionych -kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Gotowy produkt, ładnie zapakowany może być ciekawą ozdobą łazienki albo stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.