Oferta warsztatów na ferie zimowe

Oferta warsztatów Ferie 2018

Oferta obowiązuje od 30 stycznia 2018 do 28 lutego 2018 r.

Zapisy oraz szczegółowy harmonogram pod numerem tel. 609-290-121

„W recepturze apteki”

Podczas warsztatów odpowiemy na pytania, czym zajmują się farmaceuci, jak powstają leki w recepturze apteki oraz jak powstają kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów? Każdy uczestnik pozna najpopularniejsze rodzaje maści, dowie się jak one powstają i wykona kilka minikosmetyków, np. prostą maść chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi, musujące kulki do kąpieli, peeling lub maseczkę do włosów.

„Weź głęboki oddech”

Uczestnicy dowiedzą się, jakie znaczenie ma powietrze dla życia i zdrowia człowieka. Podczas zajęć poruszymy tematykę związaną z zanieczyszczeniami powietrza w naszym otoczeniu, głównie ze smogiem. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym doświadczeniom, uczestnicy poznają skład powietrza oraz właściwości fizyko-chemiczne gazów, które wchodzą w jego skład. Warsztaty mają na celu uświadomienie dzieciom, że ich działania mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

„Świet(L)ne eksperymenty”

Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.

„Pod napięciem – fizyka prąd nie tyka”

Zajęcia poruszające tematykę prądu elektrycznego i jego zastosowań. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się ze źródłami prądu i efektami towarzyszącymi jego przepływowi, tj. światło, ciepło i praca mechaniczna. Każdy zwiedzający samodzielnie skonstruuje  owocową baterię. Celem zajęć jest uświadomienie uczestnikom, jak ogromną rolę pełni prąd elektryczny w naszym codziennym życiu.

„Woda – ciecz o niezwykłych właściwościach”

Celem warsztatów jest uświadomienie jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka Poruszona zostanie tematyka związana z niedoborem wody pitnej na świecie, i koniecznością jej oszczędzania i dbania o jej zasoby. Uczniowie poznają ponadto właściwości fizyczne i chemiczne różnych rodzajów wody oraz wykonają szereg doświadczeń laboratoryjnych w celu zbadania jej czystości.

„Obraz gazą zdobiony”

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonać wyjątkowy i niepowtarzalny obraz zdobiony bardzo nietypowymi materiałami między innymi gazą, tiule, płótnem czy bibułą. Nieskomplikowana forma i ciekawy pomysł nie wymagają szczególnych uzdolnień plastycznych a efekt końcowy robi naprawdę duże wrażenie.

„Wieje jak w kieleckim”

Doświadczenia z zakresu meteorologii, podczas których dzieci dowiedzą się, czym jest klimat i co  go kształtuje, zastanowią się także, w jaki sposób, zmieniając swoje codzienne nawyki  mogą chronić środowisko. Uczestnicy nauczą się badać warunki atmosferyczne przy pomocy profesjonalnych przyrządów wykonanych prostymi, domowymi metodami oraz dowiedzą się, czym różni się meteorolog od pogodynki.

„Czyste dłonie w zdrowia ochronie”

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Mycia Rąk, nasi goście będą mogli wziąć udział w specjalnych, mydlanych warsztatach. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak działa mydło oraz dlaczego pierzemy ubrania z użyciem proszku. Zobrazujemy również jedna z przyczyn przenoszenia się bakterii u osób, które nie przestrzegają zasad higieny. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wykonania, pachnącego mydełka.

„Warsztaty ESERO – poznajemy właściwości różnych substancji”

* warsztaty dla dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Na warsztatach uczestnicy zbadają świat materii, poznając właściwości różnych ciał stałych. Wykonają szereg doświadczeń, analizując m.in. zjawiska towarzyszące przepływom prądu elektrycznego oraz energii cieplnej przez rozmaite substancje, obrazując w ten sposób różnorodność świata materii. Zajęcia odbywają się dzięki uprzejmości przedstawicieli projektu edukacyjnego ESERO.