Człowiek niezwykła maszyna. Trzy nowe stanowiska w Centrum da Vinci
O trzy nowe interaktywne urządzenia wzbogaciła się właśnie sztandarowa wystawa Centrum Nauki da Vinci pn. „Człowiek niezwykła maszyna”. Wszystkie one są związane z krwią oraz krwioobiegiem człowieka i w przystępny sposób pokazują m.in. kwestie związane z donacją krwi.
Dotychczas poświęcona krwi i układowi krwionośnemu sekcja wystawy „Człowiek niezwykła maszyna” składała się z 6 instalacji. To stanowisko na którym można sprawdzić sobie tętno, inne do mierzenia ciśnienia tętniczego, kolejne, przy którym można zobaczyć naczynia krwionośne na własnej dłoni. Zwiedzający mogli też poznać budowę układu krwionośnego i jego najważniejszego elementu – serca, dowiedzieć się jak wyglądają i jaką rolę pełnią poszczególne składniki krwi, oraz w jakich sytuacjach transfuzja krwi jest możliwa, a w jakich grozi konfliktem serologicznym.
Wszystkie te urządzenia miały charakter zarówno multimedialny jak i mechatroniczny – i tak właśnie skonstruowane są te zamontowane ostatnio w Centrum.
Najbardziej reprezentacyjne z nich to „Stanowisko donacyjne” – wierna kopia miejsca, w którym honorowi krwiodawcy oddają krew. Można tu zobaczyć jak działają i dowiedzieć się do czego służą wagomieszarki (rejestrują ilość oddanej krwi i mieszają ją równocześnie) oraz medyczne separatory krwi (jeden jest urządzeniem stosowanym w czasie procesu pobierania krwi w stacjach, drugi to separator tzw. „pola operacyjnego”, stosowany podczas operacji chirurgicznych).
„Stanowisko donacyjne” jest równocześnie platformą umożliwiającą zwiedzającym tematyczną rozgrywkę. W jednym z trybów gracze siedząc w profesjonalnym fotelu ściskają dłonią specjalną pompkę, którą przepompowują witrtualną krew – a wygrywa ten kto przepompuje jej więcej. W drugiej opcji uczestnicy wciskając różnokolorowe przyciski odpowiadają na wyświetlane na ekranie pytania dotyczące krwi i krwiodawstwa.
Podobne przeznaczenie ma też drugie z zainstalowanych urządzeń. To tak zwane „Krople krwi” – dotykowy monitor z quizami i na temat krwi i jej składników oraz zakładkami objaśniającymi działanie układu krwionośnego.
Trzecia z instalacji to podświetalna ledowo tablica obrazująca metody separacji i frakcjonowania krwi (procesy rozdzielania jej na poszczególne składniki) oraz produkty które z niej powstają.
– Nowe eksponaty wpisują się w filozofię „uczyć – bawiąc” i zgodnie z nią stanowią mądrą rozrywkę dla całej rodziny. Mają też za zadanie oswajać zwiedzających z ideą krwiodawstwa. To ważne, bowiem obecnie, po pandemicznych ograniczeniach, liczba krwiodawców bardzo się zmniejszyła i wciąż słyszymy dramatyczne apele o oddawanie tego najcenniejszego z leków – mówi Krzysztof Ołownia, p.o. dyrektora Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego, w skład którego wchodzi Centrum Leonardo da Vinci.
Nowe eksponaty kosztowały około 130 tysięcy złotych. W ostatnim roku Centrum wzbogaciło się o około 10 nowych urządzeń, instalacji różnego typu jest obecnie w centrum ponad 60.
W 2022 roku Centrum da Vinci odwiedziło ponad 57 tys. zwiedzających.